Molekularne podstawy choroby sercowo-naczyniowej: towarzysz choroby serca Braunwalda

Pięćdziesiąt lat temu Paul Dudley White, jeden z najbardziej rozpoznawalnych lekarzy kardiologicznych swoich czasów, w swoim podręczniku Heart Disease (4th ed. New York, Macmillan, 1951), zastanawiał się nad postępem w zakresie opieki sercowo-naczyniowej w poprzednim wieku i możliwości przez następne 50 lat. Musimy – pisał – i jestem przekonany, że możemy, w ciągu następnego ćwierćwiecza, udoskonalić, jeśli nie wszystkie, trzy największe zagrożenia dla zdrowia publicznego tego kraju i większości reszty świata. . . . mianowicie reumatyczna choroba serca, wysokie ciśnienie krwi i miażdżyca tętnic. Pięćdziesiąt lat i góra literatury medycznej później, jesteśmy blisko tego celu, ale jeszcze nie istnieje. W czasach White a i wcześniej pojawienie się nowych prawd w literaturze medycznej było opóźnione, a większość ustaleń była prezentowana i dyskutowana przez kilka lat przed publikacją. Dziś nauka nowego pola – na przykład kardiologii molekularnej – jest zniechęcającym przedsięwzięciem, biorąc pod uwagę ilość szybko opublikowanych, oryginalnych prac w literaturze medycznej. W miarę zbliżania się projektu ludzkiego genomu, przyszłość wzywa lekarzy i naukowców do korzystania z pojawiającej się wiedzy i technologii w celu poprawy leczenia i zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym. Eksplozja wiedzy w tym obszarze sprawia, że wskazówki są konieczne. Molekularne podstawy choroby sercowo-naczyniowej stanowią doskonałą mapę drogową dla podróży.
Chien zebrał naprawdę wyjątkową grupę redaktorów i współtwórców sekcji. Celem książki jest przygotowanie lekarzy sercowo-naczyniowych i naukowców na erę molekularnych metod leczenia . Książka jest podzielona na sekcje dotyczące tego tematu, rozpoczynając od sekcji, która zawiera przegląd genetyki molekularnej. Jasno napisane rozdziały w tej sekcji dostarczają kompletnych informacji ogólnych na temat metod stosowanych do badania procesów chorobowych na poziomie molekularnym i opracowania nowych terapii molekularnych.
W książce najbardziej podoba mi się to, że tekst ma sens dla czytelników, którzy nie mają szerokiego doświadczenia w biologii molekularnej, ale jednocześnie będą oferować nowe informacje o wysokim poziomie zaawansowania, nawet dla osób z tej dziedziny. Z nielicznymi wyjątkami autorzy i redaktorzy przedstawiają pełne i szczegółowe opisy ważnych obszarów badań sercowo-naczyniowych bez nadmiernego polegania na żargonie i unikają tendencji do mikroskopowego skupiania się na indywidualnych obszarach, które są powszechne w wielu takich książkach. Ta książka, na wzór primerów biologii molekularnej skierowanych do studentów i doktorantów, zawiera również przydatny słownik terminologii i technik molekularnych.
Niewielka krytyka dotyczy prezentacji postaci. Wszystkie liczby kolorów są zgrupowane na początku książki. Ta powszechna praktyka wydawnicza sprawia, że czytanie rozdziałów odnoszących się do figur kolorów jest mniej wydajne. Ponadto jakość danych jest różna. W przeważającej części są doskonałe – jasne, na temat i dobrze przedstawione. Jednak kilka obrazów wydaje się być nieco nieostre. To powiedziawszy, drobne problemy z danymi nie będą stanowić istotnego problemu dla czytelników tej wyjątkowej książki.
Jak pisał William Osler prawie sto lat temu w Aequanimatis (Filadelfia, P Blakiston, 1904), Prawdę mówiąc, dziś można powiedzieć, że w metodach nauczania medycyny stary porządek zmienia się, dając miejsce nowemu . Molekularne podstawy choroby sercowo-naczyniowej zapewniają takie nowe podejście. Jest to wybitna książka, obejmująca spektrum chorób sercowo-naczyniowych, z podejściem, które prowadzi niewtajemniczonych przez ten ekscytujący obszar, jednocześnie wciąż rzucając wyzwanie ekspertowi. Ta książka nie może zastąpić Iliady ani Wall Street Journal na naszych stolikach nocnych, ale będzie wspaniałym dodatkiem do naszych ulubionych podręczników.
Marschall S. Runge, MD, Ph.D.
University of Texas Medical Branch, Galveston, TX 77555

[więcej w: odczyn arthusa, nerw bloczkowy, neoplazja ]
[więcej w: badanie densytometryczne, badanie jelita grubego, badanie kariotypu ]